O czym powinniśmy pamiętać, wybierając rozdzielnicę?

Rozdzielnica to jeden z centralnych elementów każdej instalacji elektrycznej. To właśnie ona odpowiada bowiem za odpowiedni rozdział energii pomiędzy poszczególne pomieszczenia, zapewniając jednocześnie prawidłową pracę urządzeń elektrycznych. To swoiste serce instalacji pełni również rolę ochronną, skrywając w sobie istotne obwody, wymagające zabezpieczenia przed wilgocią tudzież uszkodzeniami mechanicznymi. Nie dziwi więc fakt, że doborowi tego typu urządzeń poświęca się tak wiele czasu, szczególnie wtedy, gdy przeprowadzamy gruntowny remont lub projektujemy dopiero całą instalację. Na szczęście, rynek rozdzielnic oferuje nam naprawdę szeroki wybór urządzeń, zaś rozwiązania pokroju specjalistycznego programu CADprofi pozwalają na wygodne rozplanowanie całego projektu. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Typ rozdzielnic

Zarówno rozdzielnica nn, jak i SN wymaga od nas wstępnego uwzględnienia naszych potrzeb. W dzisiejszych czasach niezwykle popularne stały się modele modułowe, umożliwiające późniejsze rozbudowanie ich, jeśli zajdzie taka konieczność. Wybierając tego typu urządzenie, warto jest również zastanowić się nad tym, w jakim miejscu ma być ono zainstalowane. W przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu oraz ciasnych korytarzy, najlepiej sprawdzi się rozdzielnica podtynkowa. Modele natynkowe zabierają z kolei zauważalnie więcej miejsca, lecz ich instalacja jest dużo prostsza i szybsza. Nie bez znaczenia jest tu też szczelność skrzynki, szczególnie, jeśli urządzenie ma zostać umieszczone na zewnątrz budynku lub w kotłowni. W takim przypadku, poziom szczelności powinien wynosić przynajmniej IP 55. Mniej szczelne modele też są dobrym rozwiązaniem, ale wyłącznie wtedy, gdy skrzynka ma znaleźć się w miejscu, w którym nie panują skrajne warunki.

Tworzenie rozdzielnic za pomocą oprogramowania

Specjalistyczny program CADprofi, opracowany przez uznaną firmę Schneider Electric, to niezwykle przydatne narzędzie, przeznaczone do kompleksowego tworzenia rozdzielnic. Znajduje ono zastosowanie chociażby przy przygotowywaniu projektów do przetargu, zapewniając szybkie opracowanie niezbędnego schematu. Inteligentny system automatycznie dobiera za nas odpowiednie obudowy, płyty oraz wyposażenie urządzeń, pozwalając na uniknięcie podstawowych problemów, związanych z zaprojektowaniem rozdzielnicy nn. Program ten został również wyposażony w funkcję katalogu, ułatwiając znalezienie urządzenia o najodpowiedniejszych parametrach. Dzięki temu, możliwe staje się niezwykle proste odszukanie skutecznego rozwiązania, które sprosta wymogom energetycznym całego obiektu.

Polecane artykuły