Montaż urządzeń elektrycznych w pomieszczeniach o skrajnych warunkach

Nierzadko zdarza się, że elementy instalacji elektrycznej muszą być umieszczane w pomieszczeniach o dużym nasileniu rozmaitych czynników zewnętrznych. Pyły, wilgoć, łatwopalne gazy – wszystko to stanowi poważne zagrożenie dla wyeksponowanych elementów. Nie inaczej jest też w przypadku rozdzielnic multimedialnych i tym podobnych sprzętów. Chociaż solidne skrzynki mogą uchodzić początkowo za optymalną formę ochrony, należy pamiętać, że elementy te odznaczają się różnymi stopniami szczelności. Nie oznacza to oczywiście, że montaż sprzętu elektrycznego w halach produkcyjnych lub kotłowniach jest zadaniem niemożliwym lub wiążącym się z koniecznością częstych napraw. W niniejszym artykule przybliżymy temat odpowiedniego doboru wyłączników krańcowych i innych urządzeń, przeznaczonych do montażu w ekstremalnych warunkach.

Instalacja w atmosferze wybuchowej

Pojęciem atmosfery wybuchowej określa się mieszaniny powietrza oraz substancji łatwopalnych, takich jak wszelkie gazy, pyły, mgły oraz pary. Ekstremalne warunki tego typu wymagają od przedsiębiorcy dobrania urządzeń, zdolnych do ciągłej, bezawaryjnej pracy. Znakomitym przykładem takiego sprzętu jest popularna seria OsiSense ATEX D, opracowana przez uznaną firmę Schneider Electric. Obejmuje ona zaawansowane wyłączniki krańcowe, łączniki zbliżeniowe i ciśnieniowe, sensory monitorujące typu wirującego i indukcyjnego, moduły przetwarzania danych oraz sensory NAMUR. Trwała konstrukcja o kompaktowych wymiarach zapewnia długą żywotność wszystkich urządzeń, nawet podczas intensywnej, codziennej eksploatacji.

Skrzynka rozdzielnicy

Rozdzielnica multimedialna tudzież elektryczna to niezwykle istotne urządzenie, bez którego niemożliwa staje się obsługa zainstalowanych urządzeń. Konieczne jest więc zapewnienie jej odpowiedniego poziomu ochrony. Wybierając skrzynkę, należy zastanowić się wpierw, czy może grozić jej nieumyślne strącenie. W wąskich przejściach oraz pomieszczeniach, w których panuje duży ruch, najlepiej sprawdzi się urządzenie, montowane pod tynkiem. Niezwykle istotna jest tu też kwestia szczelności obudowy. Jeśli rozdzielnica ma znaleźć się w zawilgoconym i/lub zapylonym miejscu, poziom szczelności skrzynki nie może być niższy, niż IP 55. Pozwoli nam to na uniknięcie kosztownych zastojów, spowodowanych nieoczekiwanymi awariami.

Polecane artykuły